Nedávné Newslettery

ETA pro vstup do Spojeného království

ETA pro vstup do Spojeného království

Spojené království (UK) postupně zavádí systém elektronické autorizace cest (ETA - Electronic Travel Authorisation). Cizinci vstupující (i tranzitující) na území UK v rámci krátkodobého pobytu za účelem turistiky, návštěvy, obchodní cesty nebo krátkodobého studia budou muset před cestou požádat o elektronickou autorizaci. Systém funguje v zásadě stejně jako např. při cestách do USA či Kanady. Formulář se vyplňuje on-line. Výjimku tvoří cestovatelé, kteří podléhají vízové povinnosti (a tudíž mají v pasech víza), disponují povolením k pobytu a osoby s britskými a irskými pasy.

Poplatek: £10

Tj.: všichni cestující na dobu kratší než 6 měsíců, a to včetně dětí a miminek, ale i pro cestující – tranzitující. Vyjma cestovatelé, kteří mají vízové povinnosti apod.

 

Aktuálně musí o ETA před vstupem do UK již občané těchto států:

Bahrajn, Jordánsko, Kuvajt, Omán, Katar, Saudská Arábie, Spojené Arabské Emiráty.

Zavedení pro držitelé pasů EU a vybraných destinací není znám prozatím termín zavedení ETA. Plná digitalizace dle oficiálních portálů věnující se ETA se očekává pro všechny od roku 2025.

Občané žádných dalších států o ETA prozatím žádat nemusí.

Rozšiřování ETA na další státy včetně EU/ČR je, samozřejmě, v dlouhodobém  plánu, nicméně, britská strana prozatím neuvedla ani státy, které by měly následovat v další vlně, ani časový horizont dalšího rozšiřování.

 

Video informace:

Co je ETA a pro koho: https://www.youtube.com/watch?v=EQVvTTbHIu4

Jak vyplnit/aplikace, včetně fotografie obličeje u osob starších 9let: https://www.youtube.com/watch?v=uG1zaOMl63M

Oficiální informace: https://www.gov.uk/guidance/apply-for-an-electronic-travel-authorisation-eta & https://www.etauk.uk/

Co je nutné pro žádost?

  • Platný pas
  • Přístup k emailu
  • Kreditní či debetní karty / Apple Pay nebo Google Pay

V rámci žádostí cestující potřebujeme nahrát nebo pořídit fotografii

  • Pasu
  • Svého obličeje