Semafor ČR – v rámci EU/ Evropy Slovinsko: Ze strany MZV snaha o domluvu se Slovinskem, a to i prostřednictvím premiérů. Tlak ČR na zájem o cesty do Slovinska, podpořeno i asociacemi. Slovinsko vyhlásí aktualizace destinací zítra večer. Návrat ze Španělska/Rumunska (příjezd Španělů a Rumunů do ČR): stále platí povinnosti se hlásit hyg. stanici v ČR. Ta nyní připravuje i jazykové mutace pro hlášení cizinců o jejich příjezdu z červených destinací do ČR. Následně buď cestující doloží do 72 hodin platný covid test negativní, nebo setrvává 14 dnů v karanténě. Z letiště mohou cestovat uber/taxi. Velká Británie: Spojené království na svém území zavedlo karanténní opatření. Tato opatření se nicméně nevztahují na občany ČR. Výjimkou je situace, kdyby cestující ve čtrnácti dnech předcházející příjezdu/příletu pobývali i v zemi, na niž se povinnost karantény nadále vztahuje. Až na výjimky budou muset před cestou do Spojeného království všichni cestující vyplnit kontaktní formulář. Pozor v případě cest pozemní cestou přes Francii, kde je dovolen pouze tranzit tunelem do VB, aby nebyl požadován test nebo karanténa. Jinou cestou než tunel se na cesty z Francie vztahují opatření. Zde. Bosna a Hercegovina: nově po cestujících (i pro tranzit do Černé Hory) vyžaduje cestovní pas, nikoliv občanský průkaz, který byl dosud dostačující. Dovolen jen tranzit bez testu. Lhůta pro tranzit je max. 12 hodin. Island: Všichni mají povinnost zůstat v karanténě mezi prvním a druhým testem na COVID. Podmínky karantény a další informace naleznete zde . Doporučení k cestování do přímořských oblastí: Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo doporučení pro turisty, a to s ohledem na stále častější pochybení ze strany klientů. Je vhodné informovat klienty. Více zde. Semafor MZV – semafor EU – cestování do 3. zemí - Na úrovni COREPERu není změna.
- MZV připravuje podklady pro jednání na přelomu srpna/září
- ACK ČR pošle seznam 3. zemích s tlakem na jejich otevření i s ohledem na jejich epidemiologickou situaci a případné i jejich otevřenosti vůči ČR.
MZV DOPORUČUJE VŠEM CESTUJÍCÍCM, ABY MĚLI S SEBOU PRO CESTY DO ZAHRANIČÍ ROUŠKY, KDYKOLIV SE TAMNÍ OPATŘENÍ/NAŘÍZENÍ MOHOU ZMĚNIT. SOUČASNĚ NEDOPORUČUJE CESTUJÍCÍM, KTEŘÍ ČERSTVĚ PRODĚLALI NEMOC COVID JEJICH OKAMŽITOU CESTU DO ZAHRANIČÍ. MZV prověří pro cesty autobusem povinnost nasazovat pro cestující roušky po dobu jízdy nejen na území ČR. Každá země si může nicméně toto pravidlo zavést jinak a kontrolovat zájezdové autobusy dle jejich nařízení. Doplnění informací : MZV pro Rakousko – ve vztahu k Chorvatsku V souvislosti s řadou importovaných případů ze zahraničí Rakousko oznámilo (po Chorvatsku) přesun Baleárských ostrovů ze seznamu bezpečných zemí/destinací (A1) na seznam zemí se zvýšeným rizikem (A2). V tomto smyslu bude upraveno i nařízení Spolkového ministra zdravotnictví o vstupu do Rakouska, po cestujících (Rakušanech, občanech EU/EHP, Švýcarech a jejich rodinných příslušnících, a dalších nařízením vymezených skupinách osob) navracejících se z Baleárských ostrovů bude od pondělí 24. 8. (stejně jako v případě návratů z pevninského Španělska) vyžadováno předložení negativního testu na SARS-Cov-2, který nesmí být starší než 72 hod. V případě, že cestující nemá test k dispozici a není zajištěno jeho bezodkladné vycestování z Rakouska, musí nastoupit 10denní domácí karanténu či karanténu ve vhodném ubytování na vlastní náklady, což musí potvrdit svým podpisem. Zároveň si do 48 hodin po návratu do země musí osoba na vlastní náklady vyžádat test - karanténa může být ukončena, pokud se test prokáže jako negativní. Alternativou k režimu test/karanténa bude tranzit Rakouskem bez zastávky. Pro přílety z Kanárských ostrovů platí nadále vstup bez omezení (žádný test/karanténa), za podmínky, že v posledních 10 dnech cestující nenavštívil jiné země než Rakousko a další státy uvedené na seznamu tzv. “čistých” států (A1) - epidemiologickou situaci v této destinaci však Rakousko bedlivě sleduje. Rakousko posílí namátkové kontroly na hranicích, zejm. v Korutanech a Tyrolsku - ministerstvo vnitra dá k dispozici dalších 500 policistů, k posílení zdravotnických kontrol (měření teploty) bude nasazeno dodatečných 800 vojáků. TZ Chorvatského turistického sdružení Epidemiologická situace v Chorvatsku je stabilní a příznivá. Národní centrála civilní ochrany Chorvatské republiky vydala nový balíček opatření, jež se týkají provozu hostinských zařízení, respektive barů a nočních klubů. Jejich provozní doba byla zkrácena do půlnoci a zároveň bylo vydáno doporučení, aby přerušily provoz uvnitř a umožnily provoz ve venkovních prostorách. Více zde. |